Kolejka Wigierska

Jedna z największych całorocznych atrakcji turystycznych regionu, powstała po odbudowaniu zabytkowej kolei leśnej. Jej szlak wiedzie z Płociczna przez Wigierski Park Narodowy i Puszczę Augustowską. Po drodze mija się urzekające pięknem widoki nad Wigrami, a w najpiękniejszych krajobrazowo miejscach urządzone są przystanki widokowe.


Historia

Kolejka Wąskotorowa w Płocicznie ma bogatą historię. Swój rodowód czerpie jeszcze z czasów zaborów. Otóż w okresie I wojny światowej wybudowano leśną kolejkę wąskotorową o szerokości toru 600 mm przeznaczoną do transportu drewna z wyrębu.

W latach 1923-1926 kolej została rozbudowana. Cała trasa z Płociczna do Zelwy liczyła wówczas 36 km (wraz z odgałęzieniami - 50 km). Położone obok szlaku jeziora: Wigry, Wierśnie, Zelwa - stanowiły doskonały magazyn do przechowywania i konserwacji drewna.

W roku 1989 kolejka zakończyła przewozy. Już w roku 1991 została wpisana do rejestru zabytków jako cenny wytwór techniki i jako jedna z najdłużej funkcjonujących kolejek leśnych w Polsce.

W roku 2000 podjęto decyzję o wznowieniu działalności kolejki - tym razem jako jednej z największych atrakcji turystycznych Wigierskiego Parku Narodowego oraz Puszczy Augustowskiej.

I tak oto od 19 maja 2001 roku na 10-kilometrowej trasie z Płociczna do Krusznika Wigierska Kolej Wąskotorowa przewozi tysiące turystów ceniących niezwykła urodę i nieskazitelną czystość naszych ziem. Podjęte są starania nad reaktywowaniem dalszego odcinka zabytkowej kolejki wąskotorowej, tym razem z Krusznika do Tartaczyska nad Czarną Hańczą.

Trasa kolejki

Latem wycieczka po Puszczy odbywa się w odkrytych wagonikach, poza sezonem letnim - w krytych i ogrzewanych.

BINDUGA - pierwszy przystanek widokowy na trasie Kolejki. Polożony jest na wysokim brzegu jeziora Wigry, skąd roztacza się widok na malowniczą zatokę jeziora.
BARTNY DÓŁ - drugi przystanek nad jeziorem Wigry. Z pobliskiej przystani roztacza się piękna panorama jeziora z największymi w Polsce wyspami jeziornymi: Ordów i Ostrów.
KRUSZNIK - ZIELONA KARCZMA ostatni odcinek na szlaku Kolejki w jedną stronę. Po kilkunastominutowym postoju na łące przy kompleksie puszczańskiego starodrzewiu, wyrusza w drogę powrotną do Płociczna.
POWAŁY - przystanek widokowy nad Wigrami, które można podziwiać z pomostu lub z wysokiego brzegu jeziora.
MUZEUM KOLEJKI w Płocicznie, w którym zgromadzono pamiątki z dawnej kolei, można obejrzeć przy stacji po powrocie z przejażdżki.