Smolniki

Wieś w Polsce o charakterze turystyczno-wypoczynkowym położona w województwie podlaskim, w powiecie suwalskim, w gminie Wiżajny przy północnej granicy Suwalskiego Parku Krajobrazowego. W latach 1975-1998 miejscowość położona była w województwie suwalskim.


Nazwa Smolniki wywodzi sie od smolarzy zamieszkujących ten obszar. Wieś została założona w II poł. XVII wieku - pierwsza wzmianka pojawiła się w dokumencie z 1642 r. We wsi znajduje się murowany kościół powstały w latach 70. na miejscu drewnianego kościoła z 1842 r., który spłonął w 1973 roku. Na przeciwko kościoła znajduje się cmentarz z zabytkową kaplicą drewnianą z przełomu XVIII i XIX wieku. W Smolnikach znajduje się węzeł szlaków turystycznych: pieszych i rowerowych.

Atrakcje turystyczne:
- punkt widokowy "U Pana Tadeusza" znajdujący się na skraju wsi, skąd rozciąga się widok na północno-wschodnią część Suwalskiego Parku Krajobrazowego. Panorama ukazuje jeziora: Kojle, Perty i Purwin, a w oddali Górę Cisową, Górę Jesionową i Krzemianuchę z masztem radiowo-telewizyjnym. Unikalny krajobraz został wykorzystany przy realizacji filmów: Dolina Issy Tadeusza Konwickiego i Pan Tadeusz Andrzeja Wajdy,
- izba regionalna w budynku biblioteki i czytelni - daje możliwość zapoznania się kulturą materialną regionu,
- ścieżka poznawcza wokół Jeziora Jaczno.